آخرین مقالات

ورود داروها به چرخه غذایی حیوانات؛ خطری خاموش در کمین حیات

ورود داروها به چرخه غذایی حیوانات
پژوهشگران استرالیایی می‌گویند داروهای مدرن انسانی از طریق فاضلاب‌ به چرخه غذایی حیوانات وارد شده و سبب برهم خوردن سیستم‌های زیستی آنها می‌گردد.

 

استرالیا ورود داروها به چرخه غذایی حیوانات؛ خطری خاموش در کمین حیات

 

این دانشمندان با مطالعه بر روی حیواناتی که در مجاورت شش رود در نزدیکی شهر ملبورن استرالیا زندگی می‌کنند دریافتند که در بدن آنها مقادیر بالایی از داروهای ضد درد، داروهای ضد افسردگی و سایر داروها وجود دارد. این داروها پس از عبور از سیستم‌های فاضلاب شهری وارد آب‌های این مناطق شده‌اند.

برای این پژوهش وجود ۹۸ داروی رایج انسانی در بدن آبزیان، پستانداران و حشراتی که در این نواحی زندگی می‌کنند بررسی شده است. به عنوان مثال در بدن حیواناتی چون قزل‌آلا و پلاتی‌پوس که با آب در تماس هستند مقادیر قابل توجهی داروی ضدافسردگی یافت شد. در مقابل، بدن حشرات حاوی مقادیر زیادی داروهای ضد درد، داروهای ضدقارچ، آنتی‌بیوتیک و داروهای ضدفشارخون بود.

 

مقادیر قابل توجهی داروی ضدافسردگی در بدن حیواناتی چون قزل‌آلا و پلاتی‌پوس یافت شد

مقادیر قابل توجهی داروی ضدافسردگی در بدن حیواناتی چون قزل‌آلا و پلاتی‌پوس یافت شد

گرچه این تحقیق در استرالیا صورت گرفته اما وجود آن در کشورهای دیگر غیرمحتمل نیست. استرالیا یکی از بهترین سیستم‌های فاضلاب و دفع زباله‌های انسانی را دارد در نتیجه به نظر می‌رسد که این مساله در کشورهایی که سیستم‌های فاضلاب کارآمدی ندارند حادتر است.

پیشتر نیز ژوهشگران آمریکایی با مطالعه بر روی آب رودخانه هادسون که در نزدیکی شهر نیویورک جریان دارد دریافتند که آب این رودخانه حاوی مقادیر بالایی کافئین، شیرین کننده‌های مصنوعی و داروهای ضدفشارخون، داروهای معده و انواع مسکن‌ها است.

مطالعات قبلی وجود داروها در آب‌های رودخانه در هادسون و دیگر نقاط ایالات متحده را تایید کرده است. به تازگی نیز غلظت بالایی از داروهای ضدافسردگی در مغز ماهی‌هایی که در رودخانه نیاگارا در غرب نیویورک می‌زیند، یافت شده است.

این داروها نه تنها به چرخه زندگی حیوانات وارد شده بلکه می‌توانند از طریق آب آشامیدنی و همینطور مصرف حیوانات آبزی به بدن انسان وارد شده و از طریق سیستم گردش خون در سایر اندام‌ها پخش شوند.

مساله آلودگی دارویی و گسترش آن در محیط زیست خطر بزرگی است که سلامت انسان و حیوانات را تحت شعاع قرار می‌دهد. عدم توجه جامعه جهانی به این مساله تبعات زیادی برای سلامت انسان و آسیب به محیط زیست به همراه خواهد داشت.

۲۰ آبان ۱۳۹۷ ۱۷:۵۵
یورونیوز فارسی |
تعداد بازدید : ۱,۲۷۴
کد خبر : ۳۳۴
کلیدواژه ها: ورود داروها به چرخه غذایی حیوانات,مقادیر قابل توجهی داروی ضدافسردگی در بدن حیواناتی چون قزل‌آلا و پلاتی‌پوس یافت شد