آخرین مقالات

‍ مرحله جدید آزادسازی آب از سدهای استان آذربایجان غربی

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی از شروع مراحل جدید آزاد سازی آب از سدهای مخزنی مناطق بوکان، سیلوه پیرانشهر، ساروق تکاب و دریک سلماس به سمت دریاچه ارومیه در سال آبی جدید خبر داد.

 مرحله جدید رهاسازی آب از سدهای آذربایجان غربی

به گزارش خبرگزاری تابناک به نقل از تسنیم، مهندس کیومرث دانشجو با تشریح جزئیات نحوه رهاسازی آبهای این سه سد به سمت دریاچه ارومیه اظهار داشت: در راستای اجرای مصوبات ستاد احیای دریاچه ارومیه و پیرو ابلاغیه اخیر شرکت مدیریت منابع آب ایران، مرحله سوم عملیات رهاسازی آب از سد بوکان از اول اسفند ماه جاری باحداکثر دبی مطمئن تا 70 متر مکعب در ثانیه از طریق مسیر رودخانه زرینه رود و کانال اتصال زرینه رود به سیمینه رود به پیکره اصلی دریاچه ارومیه در حال انجام است.

وی همچنین گفت: در مرحله اول ودوم رهاسازی از سد بوکان به میزان 194 میلیون متر مکعب آب به دریاچه ارومیه رهاسازی شد و براساس ابلاغیه اخیر شرکت مدیریت منابع آب ایران رهاسازی آب از این سد در مرحله سوم نیز تاسقف 150 میلیون متر مکعب بدون توقف ادامه خواهد یافت.

دانشجو افزود: با آزاد سازی این میزان آب، مناطق پایین دست سد و رودخانه زرینه رود و کانال اتصال زرینه رود به سیمینه رود تحت تاثیر قرار خواهند گرفت و از عموم مردم و ساکنان محلی خواست ضمن رعایت دقیق نکات ایمنی در زمان رهاسازی و پس از آن از نزدیک شدن به حریم و بستر رودخانه ها خودداری کنند و همچنین کشاورزان منطقه در راستای حمایت از برنامه های احیای دریاچه ارومیه از برداشت های غیر مجاز آب در طول مسیرها برای اهداف زراعی خودداری نمایند.

دانشجو گفت: مرحله اولیه عملیات رهاسازی آب از سد سیلوه پیرانشهر نیز از روز پنجشنبه دوم اسفند ماه سال 97 آغاز شده است.

به گفته وی در طی این عملیات، آب از طریق سامانه انتقال آب سد مخزنی سیلوه، کانال جلدیان، سد چپرآباد، رودخانه کانی رش و رودخانه گدار به پیکره دریاچه ارومیه منتقل می شود.

وی افزود: عملیات رهاسازی آب از سد ساروق تکاب با حداکثر دبی مطمئن از روز شنبه 27 بهمن ماه سال جاری آغاز شده است و براساس ابلاغیه اخیر شرکت مدیریت منابع آب ایران رهاسازی آب از سد دریک سلماس نیز تاسقف 25 میلیون متر مکعب بدون توقف ادامه خواهد یافت.

۶ اسفند ۱۳۹۷ ۱۱:۱۴
تعداد بازدید : ۹۳
کد خبر : ۴۸۶
کلیدواژه ها: دریاچه ارومیه، احیای دریاچه ارومیه