آخرین مقالات

کاهش 90 درصدی سموم فاضلاب

سموم فاضلاب
محققان دانشگاه فنی نانیانگ واقع در سنگاپور یک سیستم تصفیه آب طراحی کردند که قادر است میزان فاضلاب سمی را تا 90 درصد کاهش دهد.
به گزارش روز سه شنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، نمونه اولیه این سیستم جدید که قرار است در یک شرکت تولیدکننده نیمه رسانا در سنگاپور نصب شود، در جریان تصفیه فاضلاب فلزات ارزشمند را از آجدا می‌کند و امکان بازیافت این مواد را در اختیار می‌گذارد.

در این سیستم تصفیه از یک غشای فیبر توخالی بهره می‌برد که فیبرهای تشکیل دهنده آن دارای سه حفره در هسته مرکزی خود هستند. این ساختار امکان عبور 30 درصد آب بیشتر را از این غشا فراهم می‌کند. این سیستم قادر است روزانه 5 هزار لیتر آب را تصفیه کند.

انتظار می‌رود این سیستم سالانه موجب صرفه‌جویی 1.6 میلیون لیتر از آب مصرفی کارخانه و 250 هزار دلار از هزینه دفع ضایعات شود. این سیستم بیش از 90 درصد فاضلاب را تصفیه و به آب پاک تبدیل کرده و فلزات موجود فاضلاب را درون مایع خاصی جمع می‌کند. در حال حاضر فاضلاب این کارخانه به یک کارخانه دفع زباله منتقل می شود تا در آنجا سوزانده شود. هزینه و انرژی موردنیاز برای استفاده از روش فعلی کارخانه، 5 برابر هزینه سیستم تصفیه جدید است.
۲۵ اسفند ۱۳۹۷ ۱۸:۴۶
خبرگزاری ایرنا |
تعداد بازدید : ۲۱۴
کد خبر : ۵۰۳
کلیدواژه ها: سموم فاضلاب,کاهش سموم فاضلاب