آخرین مقالات

رهاسازی ۸۰ درصد فاضلاب تصفیه نشده در مزارع کشاورزی جنوب پایتخت

فاضلاب تصفیه نشده در مزارع کشاورزی جنوب پایتخت
عضو هیات رییسه کمیسیون کشاورزی مجلس با انتقاد از اینکه بخش زیادی از مزارع جنوب تهران با آب آلوده و غیربهداشتی آبیاری می شود، گفت: ۸۰ درصد فاضلاب به حال خود رها شده و آب های زیرزمینی و اراضی کشاورزی را آبیاری می کند.
علی‌محمد شاعری، با انتقاد از اینکه بخش زیادی از مزارع جنوب تهران با آب آلوده و غیربهداشتی آبیاری می شود، گفت: تنها 20 درصد فاضلاب پایتخت تصفیه می شود و مابقی در طبیعت رها سازی و آب های زیرزمینی و اراضی کشاورزی را آلوده می کند در این رابطه بر اساس آزمایش های انجام شده در میادین میوه و تره‌بار میزان باقی مانده فلزات سنگین و غیرمجاز در محصولات غده‌ای و ریشه‌ای مانند هویج، سیب‌زمینی و پیاز بیش از حد مجاز و متعارف است.

نماینده مردم نکا، بهشهر و گلوگاه در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه سازمان حفاظت محیط زیست، وزارت جهاد کشاورزی، بهداشت و نیرو باید به وظیفه تخصصی، فنی و نظارتی خود عمل کنند، افزود: بر اساس برنامه قرار بود سالانه حداقل 5 درصد از فاضلاب‌های کشور تصفیه و بازچرخانی شود اما متاسفانه وزارت نیرو به دلیل نبود اعتبار نتوانسته به تعهد خود عمل کند.

سازمان حفاظت محیط زیست بر مزارع جنوب تهران نظارت کافی ندارد

وی با انتقاد از اینکه سازمان حفاظت محیط زیست بر مزارع جنوب تهران نظارت کافی ندارد، ادامه داد: وزارت جهاد کشاورزی نباید در حالی که دنیا به سمت کشاورزی ارگانیک و سالم پیش می رود اجازه آبیاری با فاضلاب را به کشاورزان دهد.

شاعری با یادآوری تاکید برنامه ششم توسعه بر کشاورزی سالم و ارگانیک، تصریح کرد: متاسفانه رویکرد دولت، سازمان جهاد کشاورزی و سازمان‌های ذیربط این روند را تایید نمی کند هر چند دولت باید برای سلامت مردم و شاخص‌های بهداشتی اهمیت قائل شود اما در تخصیص منابع این اولویت ها به چشم نمی خورد.

زارعت چوب به جای کشت سبزی در زمین های آلوده جنوب تهران اقدامی غیراصولی است
مسئولانی که ادعای زراعت چوب به جای کشت سبزی در زمین های آلوده را مطرح می‌کنند تخصص لازم در حوزه محیط زیست را ندارند

این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه زارعت چوب به جای کشت سبزی در زمین های آلوده جنوب تهران اقدامی غیراصولی است، گفت: فاضلاب علاوه بر آلودگی خاک آب‌های زیرزمینی را نیز آلوده می‌کند و مسئولانی که چنین مسائلی را مطرح می‌کنند تخصص لازم در حوزه محیط زیست، آب، هوا، خاک و تنوع زیستی را ندارند در این رابطه انتظار می رود افراد غیرمتخصص در امور تخصصی دخالت نکنند.

نماینده مردم نکا، بهشهر و گلوگاه در مجلس دهم، افزود: فاضلاب باعث از بین رفتن میکرو ارگانیسم‌های خاک، لطمه زدن به چرخه حیات در طبیعت و آلودگی شدید منابع آب‌های زیرزمینی می شود.

دادستان تهران به عنوان مدعی العموم به موضوع آبیاری مزارع با فاضلاب ورود کند

عضو هیات رییسه کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه دادستان تهران به عنوان مدعی العموم باید به موضوع آبیاری مزارع جنوب تهران با فاضلاب ورود کند، گفت: آبیاری مزارع با فاضلاب سلامت مردم را در معرض تهدید قرار می دهد و نیاز است دادستان ورودی جدی به آن داشته باشد.
۷ آبان ۱۳۹۷ ۲۰:۰۳
خبرگزاری تابانک |
تعداد بازدید : ۱,۲۳۲
کد خبر : ۲۹۵
کلیدواژه ها: مزارع کشاورزی جنوب پایتخت,عضو هیات رییسه کمیسیون کشاورزی مجلس,علی‌محمد شاعری,مزارع جنوب تهران,